BĄDŹMY EKO W CZASIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

31 października 2023

Większość z nas nawiedzi w tym tygodniu cmentarze, gdzie pochowani są nasi bliscy, znajomi, osoby, które wspominamy. Czujemy się w obowiązku zadbać, aby na ich grobach pojawiły się kwiaty, znicze, czy inne ozdoby.

Ale czy pamiętamy również, aby w czasie Wszystkich Świętych być proekologiczni i dbać o swoje środowisko naturalne? Jak to zrobić? Przypomina nam o tym Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach, do którego trafiają odpady z naszej gminy – kupuj mniej i z głową, a to czego nie potrzebujesz pozostaw w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach, zaś śmieci wyrzuć stosując podstawowe zasady segregacji.

Dzięki takim zachowaniom nie tylko zadbamy o naszą planetę, ale również o nasze portfele.

Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach zwraca uwagę na fakt, że w czasie Wszystkich Świętych Polacy wydają ponad miliard złotych na ozdobienie grobów, w tym kupują około 300 milionów zniczy. Z danych specjalistów wynika, że po obchodach z każdego grobu do zagospodarowania pozostaje od 3 do 9 kilogramów śmieci, co daje w skali kraju około 3 mln ton odpadów. To ogromne ilości plastiku, barwionego szkła, ceramiki i roślin. Chociaż do segregacji się zachęca, a na cmentarzach znajdziemy kolorowe kosze z podziałem na rodzaj odpadów, to tak naprawdę ląduje w nich wszystko. Niestety w okolicach Wszystkich Świętych segregacja na cmentarzu tak naprawdę przestaje istnieć. Sprzątamy i ozdabiamy groby, a później wyrzucamy odpady tam, gdzie jest miejsce, albo na „kupki śmieci” tłumacząc się, że inni też tak robią.

Ale nie musi tak być. Nasza ekologiczna, a zarazem ekonomiczna postawa zaczyna się od nas samych oraz od tego ile i co kupujemy. Pamiętajmy, że to nie ilość zniczy i wiązanek na grobach jest wyznacznikiem naszej pamięci o zmarłych.  Może zamiast kupować kolejny znicz, warto wziąć go ze zniczodzielni? Zniczodzielnie są coraz bardziej powszechne. Są to specjalne regały, które można znaleźć zazwyczaj przy głównym wejściu na cmentarz. Na półkach takich regałów możemy zostawić swój niepotrzebny znicz, albo wziąć pozostawiony i uzupełnić tylko o wkład. Można również spróbować własnoręcznie stworzyć ekologiczny wieniec, wykorzystując naturalne materiały takie jak gałązki drzew, suszone kwiaty czy szyszki. Natomiast samodzielnie przygotowany znicz z niedopalonych pozostałości świeczek i jutowego knota umieszczony i udekorowany w szklanym pojemniku będzie równie oryginalny, co ekologiczny.

Może w tym roku będziemy bardziej EKO? To zależy od nas samych i naszych najbliższych.

 

Urząd Gminy Komarówka Podlaska

Adres ul. Krótka 7 21-311 Komarówka Podlaska
Telefon 83 35 35 004
E-mail Sekretariat:
komarowka@home.pl
Wpłaty Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim oddział Komarówka Podlaska
80 8046 1070 2003 0450 1859 0001
Nabywca Gmina Komarówka Podlaska Ul. Krótka 7 21-311 Komarówka Podlaska NIP: 5381850234 REGON: 030237575
Odbiorca Urząd Gminy w Komarówce Podlaskiej Ul. Krótka 7 21-311 Komarówka Podlaska NIP: 5381553565 REGON: 000545811
Poprawny CSS!