Jubileusz 100-lecia OSP Brzozowy Kąt

9 lipca 2017


W niedzielę 9 lipca 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozowym Kącie.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji strażaków i ich rodzin koncelebrowaną przez Kapelana Diecezjalnego Strażaków ks. Romana Sawczuka, Kapelana Powiatowego Strażaków ks. Henryka Ocha, Ks. Dziekana Mieczysław Pociejuka Proboszcza Parafii Komarówka Podlaska oraz ks. Tadeusza Kota Proboszcza Parafii Kolembrody.
Orkiestra Dęta OSP Rossosz pod batutą Kapelmistrza Krzysztofa Guza uświetniła uroczystość Jubileuszu.
Wszystkich licznie przybyłych gości i uczestników powitał Prezes Oddziału Gminnego OSP a zarazem Wójt Gminy Ireneusz Demianiuk.
Zaproszeni goście składali wszystkim Druhom najserdeczniejsze gratulacje z okazji tak pięknego Jubileuszu. Kierowali także słowa uznania za ofiarność, bezinteresowność i odwagę w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.
Doniosłym momentem uroczystości było nadanie, poświęcenie i udekorowanie sztandaru Złotym Znakiem Związku OSP RP. Następnie dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia istnienia OSP Brzozowy Kąt.
W dalszej kolejności wręczono Strażakom następujące odznaczenia i medale:
– Medal Honorowy Bolesława Chomicza
– Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa
– Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa
– Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa
– Odznaka Strażak Wzorowy
– Odznaka za Wysługę Lat
Na zakończenie uroczystości niespodziankę sprawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzozowym Kącie które pod kierunkiem Pani Dyrektor Małgorzata Karpińskiej wykonały krótki program artystyczny.

Sto lat działalności OSP w Brzozowym Kącie to historia kilku pokoleń strażaków ochotników, ich uczestnictwa i poświęcenia w akcjach ratowniczych czym zasłużyli sobie na szacunek nie tylko mieszkańców wsi Brzozowy Kąt, ale i wszystkich mieszkańców Gminy Komarówka Podlaska.

Z okazji Jubileuszu została wydana publikacja „100 – lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozowym Kącie” opracowana przez Państwa Urszulę i Janusza Wołodko.