Muzyka jest wszędzie

8 maja 2020

Temat Tygodnia: „Muzyka jest wszędzie”

  • Muzyka odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie edukacji muzycznej. Zaleca się głównie: ruch przy muzyce, śpiew, grę na instrumentach, słuchanie oraz tworzenie muzyki.
  • Dzieci reagują na muzykę zachwytem i radością. Intuicyjnie klaszczą, tupią, pobudzają się lub uspokajają, poważnieją i mówią o niej. Pod wpływem edukacji muzycznej te nieuświadomione reakcje mogą przekształcić się w świadome przeżywanie muzyki – np. w tańcu.
  • Edukacja muzyczna rozwija nie tylko wrażliwość estetyczną i poczucie rytmu, lecz także wpływa na rozwój klatki piersiowej oraz wzmocnienie więzadeł głosowych. Zajęcia przy muzyce i śpiewie kształcą ogólną koordynację ruchową dziecka oraz korzystnie oddziałują na pracę narządów wewnętrznych (płuc, serca) i układu nerwowego. Rozwijają również wyobraźnię dziecka, wzbogacają jego słownictwo i poprawiają wymowę. Treść piosenek poszerza jego wiedzę o świecie. Nauka tekstu to także ćwiczenie pamięci oraz praca nad utrzymywaniem koncentracji i uwagi.
  • Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. Pomaga wyrażać siebie, lepiej rozumieć innych i zapamiętywać istotne chwile naszego życia. Obcowanie z nią jest przyjemne. Ułatwia wyzwalanie nadmiaru energii i umożliwia zmianę nastroju. Pomaga także rozumieć abstrakcję i uczy analizowania oraz syntetyzowania.
  • Zachęcamy do słuchania różnorodnej muzyki w zaciszu domu. Dostosowujmy treść tekstów piosenek do poziomu rozwoju dziecka.

 

  • Rozwiązywanie zagadek słownych o instrumentach.
  1. Z pomocą dźwięków, z pomocą ucha. Z radia lub z płyty, człowiek jej słucha. (muzyka)

2. Okrągły i brzuchaty, wśród zabawek czasem leży. Zależy mu na tym, aby go uderzyć. Gdy stuknę go czasem – zagra pod palcami.     (bębenek)

3. Mały i cienki, cieniutkim głosem, zagra piosenki pod twoim nosem.        (flet)

4. Chyba największy wśród instrumentów, swoją ogromną paszczę otwiera, by pięknie grały wszystkie koncerty                              ( fortepian)

5. Zrobione są z drewna, cztery struny mają, gdy pociągniesz po nich smyczkiem, to pięknie zagrają.   (skrzypce)

6. Duża albo mała, jak u słonia zwie się. Gdy zaczynasz w nią dmuchać melodia się niesie.          (trąbka)

http://www.ourtime.pl/robotki-reczne-instrumenty/

Polecamy…

 

 

 

Urząd Gminy Komarówka Podlaska

Adres ul. Krótka 7 21-311 Komarówka Podlaska
Telefon 83 35 35 004
E-mail Sekretariat:
komarowka@home.pl
Wpłaty Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim oddział Komarówka Podlaska
80 8046 1070 2003 0450 1859 0001
Nabywca Gmina Komarówka Podlaska Ul. Krótka 7 21-311 Komarówka Podlaska NIP: 5381850234 REGON: 030237575
Odbiorca Urząd Gminy w Komarówce Podlaskiej Ul. Krótka 7 21-311 Komarówka Podlaska NIP: 5381553565 REGON: 000545811
Poprawny CSS!