Ogłoszenia Parafialne
W dniu 19 marca i 25 marca br., na polecenie Ojca Świętego Franciszka, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret w sprawie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Dnia 21 marca br. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowała wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach. W oparciu o te dokumenty, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną i obostrzenia wprowadzone na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r., (Dz. U. z 2020 r., poz. 522), podtrzymując decyzje zawarte w poprzednich zarządzeniach Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda postanawia
- Ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane udzielona wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej oraz przebywającym na jej terytorium, obowiązuje do odwołania. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie przypominam, że wierni korzystający z dyspensy są zobowiązani do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub Internecie.
- Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę, dlatego bardzo proszę, aby Msze św. były sprawowane jedynie z ewentualnym uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy św. (maksymalnie 5 osób). Na drzwiach kościoła należy wywiesić stosowną informację.
- W związku z powyższym bardzo proszę o jednoczenie się na modlitwie poprzez środki społecznego przekazu.
- Msze św. mogą być sprawowane wyłącznie w kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i cmentarnych. W domach zakonnych Msze św. mogą się odbywać jedynie bez udziału wiernych świeckich.
- W ciągu dnia kościoły powinny być otwarte, aby wierni mieli możliwość ich nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu.
- Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, zalecam, aby zawiesić tradycyjne comiesięczne i przedświąteczne wizyty u chorych. Pamiętać jednak trzeba o tym, że gdy chory wyraża pragnienie przyjęcia sakramentów św., kapłan nie może odmówić, chyba że stan zdrowia duszpasterza miałby zaszkodzić choremu. Kapelani w szpitalach winni stosować się rygorystycznie do zarządzeń władz szpitalnych.
- Na tablicach ogłoszeń, na drzwiach kościoła, na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych należy umieścić stosowne informacje o możliwości korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
- Stosownie do norm zawartych w kan. 964 § 1-2 KPK właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, jednakże z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć także poza konfesjonałem (kan. 964 § 3 KPK). Sytuacja, z którą mamy do czynienia obecnie, bez wątpienia stanowi ową uzasadnioną przyczynę odstępstwa od przywołanego przepisu prawa. W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i większej odległości między penitentem a spowiednikiem. Nie można jednak spowiadać w mieszkaniach duchownych. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale, należy zabezpieczyć kratki folią, która ma być często zmieniana lub dezynfekowana.
- Informuję, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, przechodzącym kwarantannę, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów (Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, z dnia 19 marca 2020 r.). Szczegółowe warunki zyskania tego odpustu są zawarte w Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej, zamieszczonym na stronie internetowej naszej diecezji.
- Odnośnie celebracji obchodów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego należy stosować się do norm zawartych we „Wskazaniach Biskupa Siedleckiego dotyczących Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego” stanowiących załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia. Nie należy zatem wprowadzać własnych inicjatyw duszpasterskich i pobożnościowych.
- Udział wiernych w celebracji Triduum Paschalnego, jak i adoracji przy tzw. Ciemnicy i Grobie Pańskim jest ograniczona przepisami państwowymi (maksymalnie 5 osób, poza sprawującymi posługę).
- W parafiach nie należy błogosławić wody w Wielką Sobotę oraz organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku obrzęd ten ma mieć charakter liturgii domowej, modlitwa błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny powinna być poprowadzona przez ojca lub matkę, ewentualnie inną dorosłą osobę
Obchody Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej – (Msze Święte w kościele parafialnym godz. 8.00; 9.30; 11.00; 16.00; w kaplicy godz.9.30)
- Nie ma procesji z palmami.
- Błogosławieństwo palm odbywa się w prezbiterium
- Na wejście kapłana śpiewa się antyfonę „Hosanna”.
- Znak krzyża, pozdrowienie i krótkie wprowadzenie zawarte w mszale.
- Modlitwa błogosławieństwa (Mszał, s. 107)
- Czytanie Ewangelii o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, Rok A, (Mt 21, 1-11).
- Kolekta mszalna.
- Dalsza część liturgii bez zmian.
- Celebracje Niedzieli Palmowej i Świętego Triduum Paschalnego sprawowane w Katedrze Siedleckiej transmitowane będą przez Katolickie Radio Podlasie i stronę internetową parafii katedralnej.
Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej – (Msza Święta w kościele parafialnym godz. 19.00)
Wielki Piątek – (rozpoczęcie liturgii o godz.19.00) W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii, a liturgia koncentruje się na tajemnicy krzyża. Krzyżowi oddaje się w tym dniu szczególną cześć. Na drzewie krzyża bowiem zawisło Zbawienie świata.
- Liturgię należy sprawować według mszału.
- Podczas adoracji Krzyża oddaje się mu cześć wyłącznie przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon, pocałunek Krzyża należy ograniczyć wyłącznie do celebransa.
- W związku z powyższym ten sam sposób adoracji Krzyża obowiązuje po zakończeniu Liturgii i w Wielką Sobotę.
- Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego odbywa się bez procesji.
- Należy zapowiedzieć i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielką Sobotę oraz przypomnieć, że tego dnia nie będzie w kościołach i innych miejscach poświecenia pokarmów ani wody
Wielka Sobota – W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także modli się i zachowuje post w oczekiwaniu na Jego zmartwychwstanie. Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Jest dniem oczekiwania na Zmartwychwstanie.
- W tym dniu nie ma w kościołach czy innych miejscach, błogosławieństwa pokarmów na stół świąteczny. Obrzęd ten, w tym roku, będą sprawować w domach ojciec albo matka, lub przedstawiciel rodziny przed rozpoczęciem posiłku wielkanocnego. Przypomnieć należy wiernym o poście paschalnym i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wigilia Paschalna – godz.19.00 Wigilia Paschalna jest najstarszą i najważniejszą ze wszystkich wigilii celebrowanych przez Kościół. Rozpoczyna ona obchód Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.
- Przed Wigilią Paschalną kończy się adoracja przy Grobie Pańskim.
- Nie ma obrzędu błogosławieństwa ognia. Podczas procesji wejścia z zakrystii do prezbiterium należy wnieść paschał i dokonać jego błogosławieństwa.
- Obrzęd rozpocząć znakiem krzyża. Po przygotowaniu paschału, kapłan lub diakon, podnosząc paschał, śpiewa na środku prezbiterium jeden raz: „Światło Chrystusa”. Wszyscy: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie od paschału zapala się świece, ustawia się paschał przy ambonie i śpiewa „Orędzie wielkanocne”.
- Z „Liturgii chrzcielnej” należy tylko zachować odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapala się świece, natomiast nie ma pokropienia wiernych.
- Wigilię Paschalną kończymy procesją wokół kościoła
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – (Msze Święte w kościele parafialnym godz. 8.00; 9.30; 11.00; 16.00; w kaplicy godz.9.30)
Poniedziałek w oktawie Wielkanocy – (Msze Święte w kościele parafialnym godz. 8.00; 9.30; 11.00; 16.00; w kaplicy godz.9.30)
W naszym kościele trwa codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
W Niedzielę od godz.12.00 do 16.00.
W Wielkim Tygodniu – Poniedziałek od 8.00 do 17.30;
– Wtorek od 15.00 do 17.30 ( z racji przygotowania Grobu Pańskiego i sprzątania kościoła) – Środa od 8.00 do 17.30;
SPOWIEDŹ ŚWIĘTA W WIELKIM TYGODNIU (Poniedziałek, Wtorek, Środa) po Mszy Św.o godz.18.00 (UWAGA!!! Po spowiedzi nie całujemy stuły ani krzyża, zachowujemy również wszystkie zarządzenia władz państwowych, ogłoszonych z racji epidemii)